
На Львівщині для проєкту Єврокомісії проаналізували ключові ризики та можливості України щодо подвійного переходу та покращення участі працівників
19 червня в онлайн форматі відбулося засідання української фокус-групи в межах проєкту «IEPTT – Improving Employee Participation in Twin Transition», в якому бере участь Об’єднання профспілок Львівщини. Проєкт спрямований на підготовку та активне залучення працівників до подвійного переходу (процесу одночасної цифрової та зеленої трансформації підприємств).
Однієї з цілей проєкту є надання практичних знань на галузевому рівні, що полегшить процес залучення та дасть можливість представникам громадянського суспільства та регіональним зацікавленим сторонам краще ознайомитися з процесом подвійного переходу, оскільки процес подвійного переходу все ще відносно новий.
Подвійний перехід включає:
– Цифрову трансформацію: впровадження новітніх цифрових технологій (штучний інтелект, аналітика даних) автоматизації та інновацій для оптимізації процесів, підвищення ефективності та конкурентоспроможності компаній тощо.
– Зелений перехід: перехід до екологічно стійких практик, мінімізація викидів вуглецю та впровадження енергоефективних рішень тощо.
Ці переходи спричиняють значні зміни в організації праці в межах сектора. Традиційні ролі можуть змінюватися або ставати застарілими, тоді як нові навички та компетенції набувають дедалі більшого значення. У результаті виникає нагальна потреба в інклюзивному управлінні цим переходом, щоб забезпечити належну підтримку та підготовку всіх зацікавлених сторін, включаючи працівників, для успішної адаптації до цих змін.
Тому в межах реалізації проєкту ОПЛ проводить емпіричне дослідження зосереджене на машинобудівному секторі. Однією із його складових є зібрання фокус-групи.
Участь у ній взяли зацікавлені сторони, зокрема представники громадянського суспільства, роботодавців, ТПП (віцепрезидент Львівської торгово-промислової палати Роман Баран), наукового середовища (професор Кафедри екологічної економіки та бізнесу Національного лісотехнічного університету України Ігор Соловій), профспілок (заступник голови Об’єднання профспілок Львівщини Олег Долінський та голова Львівської обласної організації профспілки машинобудівників та приладобудівників України Ольга Остапенко), органу місцевого самоврядування (депутат Львівської міської ради Роман Дуда), працівників (голова первинної профспілкової організації ПрАТ Самбірський приладобудівний завод «ОМЕГА») та керівництва підприємства (заступник керівника ПрАТ Самбірський приладобудівний завод «ОМЕГА»), яке працює в машинобудівному секторі. Модератор: Олег Сірків, представник ОПЛ в проєкті «IEPTT – Improving Employee Participation in Twin Transition»
Учасники проаналізували енергоефективні та цифрові рішення, які впроваджуються на підприємствах, що працюють в машинобудівному секторі та як покращити участь працівників у цьому процесі, а також оцінили вплив подвійного переходу на економіку та робочі місця. На завершення відбулася загальна дискусія між учасниками щодо ключових ризиків та можливостей для України в цьому контексті.
Після дослідження та аналізу зібраних даних у країнах-партнерах, результати будуть зібрані у публікації «Покращення участі працівників у подвійному переході», яка включає визначення поточних викликів, розробку сценаріїв, політичні рекомендації та план дій на рівні ЄС.
Наше дослідження наголошує на параметрі інклюзивності (тобто «ніхто не повинен залишатися осторонь») щодо процесу подвійного переходу.
Окрім України в проекті беруть участь профспілки та роботодавці з Польщі, Литви, Чехії, Болгарії, Чорногорії, Італії та Греції.
Довідково:
Термін «подвійний перехід» зазвичай стосується поєднання двох глобальних процесів, які мають структурний вплив на людське життя: цифровізація суспільств (тобто цифровий перехід) і екологізація національних економік (тобто зелений перехід). Проєкт IEPTT спрямований на потребу інклюзивного подвійного переходу в секторі машинобудування в Європі, зосереджуючись на узгодженні вимог подвійного переходу з потребами працівників. Зокрема, він має на меті визначити методологію для дослідження потреб соціальних партнерів, щоб краще залучатися до зміненого світу праці через триваючий подвійний перехід та забезпечити соціально відповідальний перехід. Це дослідження має на меті визначити основні проблеми, з якими стикаються соціальні партнери під час подвійного переходу. Крім того, це слугуватиме для оцінки їх поточного рівня участі та їх здатності впливати.
Подвійний перехід до більш екологічної та більш цифрової економіки представляє як можливості – для більшої екологічної стійкості, підвищення економічної стійкості та підвищення продуктивності – так і ризики – пов’язані з втратою робочих місць і попитом на нові кваліфікації та навички.